Find HiFlux filterløsninger, der passer perfekt til dine behov. Vælg en af følgende brancher for at finde et filter, der passer til din produktion
Se vores produkter, vi har opdelt dem i kategorier, så du kan finde det, du leder efter. Du kan også finde filtre, der er lavet til din produktion i industrier fanen.
Find HiFlux filterløsninger, der passer perfekt til dine behov. Vælg en af følgende brancher for at finde et filter, der passer til din produktion
Find HiFlux filterløsninger, der passer perfekt til dine behov. Vælg en af følgende brancher for at finde et filter, der passer til din produktion
HiFlux Filtration A/S er en dansk virksomhed, der i mere end 60 år har specialiseret sig i filtreringsløsninger af væsker til procesindustrien og energisektoren.
HiFlux Filtration A/S er en dansk virksomhed, der i mere end 60 år har specialiseret sig i filtreringsløsninger af væsker til procesindustrien og energisektoren.
HiFlux Filtration A/S er en dansk virksomhed, der i mere end 60 år har specialiseret sig i filtreringsløsninger af væsker til procesindustrien og energisektoren.
”Når man har hele verden som arbejdsplads, bliver man også nødt til at arbejde i hele verden.” Det er et mantra HiFlux Filtration A/S efterlever til fulde, og også i 2024, hvor man har kunnet fejre 65-års jubilæum, har filterproducenten været vidt omkring. Den globale interesse for selvrensende væskefiltrering stiger fortsat, men i det forgangne år er det ikke gået nær så stærkt, som ledelsen kunne have ønsket sig. Virksomheden med hovedkontor og produktion i Hedensted har dog haft et fint og tilfredsstillende år, og selvom Martin Holgaard, COO hos HiFlux Filtration A/S, gerne havde set yderligere vækst, erkender han, at det havde været svært i et 2024 med udfordrende arbejdsbetingelser.
”Vi har kæmpet. Og ikke forgæves, heldigvis,” siger Martin Holgaard og fortsætter. ”Vi holder niveauet fra 2023, men der har været faktorer, som vi ikke har kunnet styre. Flere af vores markeder har været udfordret, da der simpelthen ikke er blevet investeret i nyt fabriksudstyr. Tyskland havde vi for eksempel forventet os mere af, men vi vidste allerede fra årets begyndelse, at det ville blive svært. Der er stor usikkerhed i industrien dernede,” konstaterer Martin Holgaard, og tilføjer, at man gennem hele året har mange tilbud ude i både Tyskland og Benelux-landene, men at der bliver tøvet med at sætte tingene i gang. Netop derfor har filterproducenten igen i 2024 haft fokus på implementeringen af nye markeder og nye partnere.
”Vi forsøger hele tiden at skalere partnernetværket. Vores partnere har enorm betydning for os, og vi gør alt for at bakke dem op. Når de udstiller på messer, deltager vi gerne, og vi har blandt andet været i Tyrkiet flere gange. Landet har en meget omfattende fødevareindustri, og vores tyrkiske partner er meget aktiv. Vi har også fået en ny partner i Frankrig, som vi for eksempel assisterede, da de havde en stand på CFIA-fødevaremessen i Rennes,” siger Martin Holgaard.
Fødevaresektoren fører an
Det er i det hele taget levnedsmiddelindustrien, der har været det store omdrejningspunkt for aktiviteterne på eksportmarkedet i 2024. Sektoren er storaftager af de selvrensende Auto-line væskefiltre, der minimerer menneskelig kontakt og højner fødevaresikkerheden på produktionslinjer verden over. At efterspørgslen også er båret af filtrenes energibesparende egenskaber, glæder Martin Holgaard, da reduktion af klimaaftryk og optimal udnyttelse af væske, herunder genanvendelse af vand, er et solidt argument for at udskifte manuelle filtre til fordel for fuldautomatiske.
Selvom man har været involveret i færre store projekter i udlandet end tidligere, er det til dels blevet opvejet af en flot aktivitet i Danmark, hvor man blandt andet har leveret filtre til kraftvarmeværker i forbindelse med udrulningen af fjernvarme. Når det gælder forventninger til det kommende år, håber ledelsen i Hedensted, at man for alvor får hul igennem til nye markeder som Canada, Australien og New Zealand, og at proppen ryger af flasken, når det gælder de mange tilbud man har givet i løbet af 2024.
”Vi kan måske komme til at opleve et decideret ordreboom. Om det sker, ved jeg ikke, men vi har nærmest aldrig haft så mange tilbud ude som nu. Det ser lovende ud,” siger Martin Holgaard afslutningsvis.
© 2025 HiFlux Filtration A/S – Designet af Aveo web&marketing
Vi vil etablere kontakt mellem dig og vores partner.
Udfyld formularen, så tager vi os af resten.